Rovné příležitosti ve vzdělávání
Strategie školství
Rovné příležitosti ve vzdělávání
Popis
Všechny školy hodnotí praktickou integraci žáků s podpůrným opatřením ve škole za pomoci pedagogů a asistentů pedagoga jako úspěšnou, daří se individualizovat výuku podle potřeb žáka. Školy jsou schopny přijmout v podstatě všechny žáky bez rozdílu, vyjma těžce tělesně postižených – v takovém případě hraje roli bezbariérovost školy. Nadále dochází k efektivnější komunikaci mezi pedagogy, asistenty a rodiči žáků. Školy pořizují kvalitní kompenzační pomůcky a didaktické materiály pro žáky s různými druhy omezení.
Důraz je kladen na vzdělávání pedagogů, asistentů pedagoga a výchovných poradců. V rámci projektu MAP probíhají semináře a workshopy v oblasti rovných příležitostí ve vzdělávání. Velmi důležitá je spolupráce škol s PPP a SPC, která je dle škol na velmi dobré úrovni. Včasná depistáž a následná diagnostika umožní učitelům i žákům výuku podle úrovně omezení žáka.
V rámci cíle budou také podporováni žáci s dvojí výjimečností ve FZŠ Hálkova, a to při využívání dotací z tzv. Šablon a dotací SMOl. Stejně tak bude podporována výuka českého jazyka žáků s odlišným mateřským jazykem, pedagogickým pracovníkům bude poskytována podpora také v oblasti sociálního začleňování žáků a v oblasti mezigenerační spolupráce (např. již nyní MŠ podporují mezigenerační spolupráci „čtecími babičkami“).
Ve městě existuje pouze 1 přípravná třída. O vzdělávání v přípravných třídách mají zájem rodiče dětí předškoláků, ale potřeba na podporu vzdělávání budoucích prvňáčků vyplývá také ze zvyšujícího se počtu dětí, kterým bylo vydáno doporučení SPC, PPP na odklad povinné školní docházky.