Adresa
Dvorského 115, 77900 Olomouc
Ředitel
Mgr. Jan Kolisko
Počet žáků
292
Počet tříd
14
Zřizovatel
Statutární město Olomouc
Představení školy
Základní škola Olomouc, Dvorského 33 je plně organizovanou středně velkou městskou školou. Žáci jsou vzděláváni ve 14 třídách, každý stupeň sídlí ve své budově. Škola má kapacitu 330 žáků, současná naplněnost se pohybuje okolo 85 %. Součástí organizace je školní družina (tři oddělení s kapacitou 90 dětí), tři školní jídelny - výdejny a tři mateřské školy. Mateřské školy sídlí v ulici Gagarinova v Droždíně a v ulicích Dvorského a Kovařovicova na Svatém Kopečku, jejich celková kapacita je 100 dětí. Součástí organizace je i areál v ulici Křičkova na Svatém Kopečku.
Sídlem ředitelství školy je budova v ulici Dvorského 33. Od 1. ledna 2001 je škola příspěvkovou organizací s právní subjektivitou zřízenou Statutárním městem Olomouc a je spádovou školou pro městské části Svatý Kopeček, Droždín, Lošov, Radíkov, tradičně se v naší škole vzdělávají žáci z obce Samotišky, poslední dobou se přidávají i žáci z Bukovan a Bystrovan.
První zmínka o obecné škole na Svatém Kopečku pochází z roku 1864. Do 50. let 20. století sídlila v budově na dnešním Sadovém náměstí, poté se přestěhovala do bývalého kláštera na současnou adresu školy – Dvorského 33. Ve stávající budově základní školy z roku 1883 byla původně opatrovna malých dítek u Řádu milosrdných sester Sv. Františka, což byla první mateřská škola v rakouském mocnářství. V roce 1928 došlo k přestavbě celé budovy kláštera, v roce 1935 byla ke klášteru přistavěna budova Klauzury Sv. Františka. Od roku 1954 sloužil komplex budov Krajské škole lidové správy a posléze se stal sídlem základní devítileté školy. Na počátku 80. let byl postaven a s dosavadními budovami koridorem propojen nový pavilon. Od té doby je pavilon sídlem 1. stupně základní školy a školní družiny, v původních budovách je 2. stupeň základní školy a ředitelství školy.
Zajímavosti
Co nabízíme?
- Školního speciálního pedagoga – zajištění reedukace, logopedické péče, speciálně pedagogické diagnostiky, poradenství
- Školního psychologa
- Rozvoj čtenářské gramotnosti metodami RWCT – čtením a psaním ke kritickému myšlení
- Zvýšený počet hodin výuky ČJ, M a AJ
- Bezplatné doučování pro žáky ohrožené neúspěchem
- Bohatou zájmovou činnost – zájmové kroužky: keramický kroužek, angličtina pro nejmenší, gymnastika, hru na flétnu, florbal, sportovní hry, přípravy na SŠ, taneční kroužek a další
- Individuální přístup k žákům
- Moderní kmenové třídy vybavené prezentační technikou včetně vizualizérů – moderní a názorná výuka
- Školy v přírodě, lyžařské výcvikové zájezdy, plavání, branné dny, dopravní výchovu, účast na aktivitách v ekologickém centru Sluňákov …
- Pravidelné exkurze – Rožnov pod Radhoštěm, Dukovany a Dalešice, Dlouhé Stráně a Losiny, Vídeň, Praha …
- Vzdělávací koncerty a programy
- Mimoškolní akce - Dětské dny a jarmarky …
- Příjemné a zdravé prostředí Svatého Kopečka
- Partnerství se ZOO Olomouc
- Projekt ovoce a mléko do škol
- Bezplatné výpůjčky knih ve školní knihovně
- Spolek rodičů a přátel školy
- Příprava na výuku a vypracování domácích úkolů v ŠD
- Sociální program (dotace na obědy, výlety, pomůcky apod.)
- Zapojení do Týdne mediálního vzdělávání
Na co se specializujeme?
- Klademe důraz na polytechnickou výchovu, environmentální výchovu, tělovýchovu, výtvarné činnosti a na rozvoj informační a komunikační gramotnosti
- Jsme škola přátelská pro děti s alergiemi – jediná škola v Olomouci s akreditací „7A - 7x o alergii a astmatu pro školy“
- Spolupracujeme se ZOO Olomouc – Svatý Kopeček – jsme partnerskou organizací
- Spolupracujeme s pedagogicko-psychologickou poradnou v Olomouci, fakultou tělesné kultury UP v Olomouci, společností ARAK – prevence v dětské stomatologii
- Jsme pilotní škola v projektu zaměřeném na internetovou a finanční gramotnost realizovanou společností GOOGLE
Aktivity
Zápis do 1. třídy
Projekty
Světová škola
Světová škola (svetovaskola.cz)
Oceněním Světová škola se v současné době pyšní 101 českých mateřských, základních a středních škol a téměř dvě stovky dalších škol z Evropy. Základní filozofie podporuje vzdělávání a přípravu žáků na reálný život v globalizovaném světě a opírá se o jednoduchou metodologii tří kroků: uč se – zjišťuj – jednej. Jednotlivé fáze jsou podrobněji zpracované v Průvodci projektem Světová škola. Základem snahy o získání titulu jsou aktivní žáci podporovaní pedagogy.
Světová škola je místem, kde:
- globální témata tvoří přirozenou součást výuky a života školy;
- se žáci pod vedením týmu učitelů zabývají aktivně světovým děním a sledují aktuální vývoj v rozvojovém světě;
- žáci, učitelé i širší veřejnost získávají informace o globální problematice;
- žáci identifikují místní problémy s globálním přesahem a usilují o jejich řešení;
- je nejméně jedenkrát za rok ve spolupráci s místní partnerskou organizací uspořádána akce
- je společný cíl přispět k řešení vybraného problému.
Základní škola a Mateřská škola Olomouc, Dvorského 33 - Světová škola (zskopecek.cz)
Aktivní občanství v globálních souvislostech - ARPOK
Aktivní občanství v globálních souvislostech
Naše škola se od začátku března 2021 zapojila do projektu s názvem Aktivní občanství v globálních souvislostech, ve kterém spolupracujeme s organizací ARPOK, o. p. s.
Tento projekt je zaměřený na práci s globálními tématy a na aktivizaci žáků v naší škole i mimo ni a také podporuje spolupráci mezi učiteli a učitelkami i mezipředmětové vazby. Společně budeme do září 2022 absolvovat řadu aktivit a podporovat žáky v týmové práci. Dva pedagogové naší školy povedou žákovský tým, který připraví během projektu dvě akce pro veřejnost.
Žijeme v globální době. Události na jedné straně zeměkoule ovlivňují dění na druhé a naopak. Jsme nuceni kriticky přemýšlet nad informacemi, argumentovat, zaujímat stanoviska i jednat. Musíme hledat řešení, která jsou udržitelná a podporují globální odpovědnost. Jsme přesvědčeni, že právě učitelé mohou svým působením tyto dovednosti u žáků rozvíjet a tím pomáhají utvářet kompetentní občanskou společnost.
Aktivity projektu:
- účast na 5 seminářích pro pedagogy,
- účast a realizace 3 workshopů pro žáky,
- realizace 2 akcí / kampaní pro veřejnost,
- účast na 2 žákovských soutěžích,
- realizace školení pro sborovnu,
- účast na kulatém stole pro aktéry ve vzdělávání.
Partnerem projektu organizace ARPOK, o. p. s. je Knihovna města Olomouce. Projekt je podpořen v rámci programu Active Citizens Fund.
Doučování žáků škol
Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy
Podpora ZŠ a MŠ Svatý Kopeček
Registrační číslo projektu: CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0019929
Výzva č. 02_20_080 pro Šablony III – MRR v prioritní ose 3
Rozvoj digitálních kompetencí pedagogů při vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
Podpora dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami ve zvládání projevů problémového chování a k ochraně duševního zdraví aneb Společně zvládneme problémové chování
Registrační číslo projektu: CZ.02.3.61/0.0/0.0/19_077/0016799
Projekt posílí kompetence pracovníků škol a školských zařízení, především učitelů a školních psychologů, ale i přímo žáků s psychickými obtížemi v rámci ochrany jejich duševního zdraví ve vazbě na zvládání projevů problémového chování, a předcházení institucionální výchově.
Olomoucký kraj - podpora EVVO
Inkluzivní vzdělávání pro Olomoucký kraj
Nositelem projektu je Univerzita Palackého v Olomouci. Cílem projektu „Inkluzivní vzdělávání pro Olomoucký kraj“ (reg. č. CZ.02.3.61/0.0/0.0/15_007/0000183) je podpora škol Olomouckého kraje. V jeho rámci podpoříme vznik školních poradenských pracovišť, pracovních pozic školních asistentů a koordinátorů inkluze do škol, školních speciálních pedagogů a školních psychologů. Vytvoříme odbornou síť metodické podpory a výměny zkušeností. Pro pedagogy na školách zajistíme na základě jejich požadavků kurzy dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
Podpora společenství praxe jako nástroj rozvoje klíčových kompetencí
Projekt je zaměřen na posílení kompetencí učitelů prostřednictvím rozvoje oborových didaktik, průřezových témat a mezipředmětových vztahů.
Základní cíle:
a) Rozvoj kvality vzdělávání zaměřené na rozvoj kompetencí učitelů prostřednictvím podpory oborových didaktik a mezipředmětových vztahů
b) Vytvoření funkčních společenství praxí při zapojených univerzitách jako prostředí rozvoje klíčových kompetencí
c) Rozvoj osobnostních dovedností směřujících k reflexi vlastní výuky na základě akčního výzkumu