Adresa
Heyrovského 460/33, 77900 Olomouc
Ředitel
Mgr. Oldřich Anděl
Počet žáků
1026
Počet tříd
44
Počet zaměstnanců
115
Zřizovatel
Statutární město Olomouc
Představení školy
ÚVODEM
Naše škola je úplnou školou s 1. – 9. postupným ročníkem. Budovy školy jsou situovány do panelového sídliště, odkud do školy dochází většina žáků. Našimi žáky je mnoho dětí z jiných částí Olomouce, do sportovních tříd dojíždějí žáci i ze vzdálenějších míst. Škola se nachází v blízkosti zastávek MHD, což situaci dojíždějícím žákům do značné míry usnadňuje.
V oblasti výuky cizích jazyků vycházíme vstříc trvalému zájmu rodičů a jejich dětem nabízíme výuku angličtiny již od 1. ročníku formou nepovinného předmětu. Od 3. ročníku je vždy jedna třída specializovaná na výuku cizích jazyků, od 5. ročníku mají žáci možnost rozvíjet své sportovní nadání ve třídě specializované na tělesnou výchovu se zaměřením na fotbal, od 6. ročníku na atletiku a basketbal.
Usilujeme o to, aby škola fungovala ke vší spokojenosti, což se neobejde bez vzájemné spolupráce všech zúčastněných – žáků, pedagogů a rodičů. Chápeme školu jako živý organizmus a jako věc veřejnou – pomozte nám ji tvořit ke spokojenosti všech, kterým není její vývoj lhostejný.
V roce 2011/ 2012 proběhla rozsáhlá rekonstrukce pláště školních budov (výměna oken a zateplení) a byl zcela zrekonstruován sportovní areál, který byl zpřístupněn veřejnosti.
V roce 2019 proběhla výrazná rekonstrukce školních dílen a modernizace jedné ze dvou počítačových učeben, která byla přizpůsobena i výuce cizích jazyků. Ve stejném roce byl vybudován výtah, díky kterému je hlavní budova školy zcela bezbariérová.
HISTORIE
- provoz školy zahájen ve školním roce 1980 –1981
- právní subjektivita od 1. 1. 1992
- od 1. 7. 2009 odloučené pracoviště ZŠ Čajkovského
SOUČASNOST
škola vyučuje 1. - 9. ročník podle ŠVP pro základní vzdělávání „Škola v pohybu“
Počet tříd - 44
I. stupeň – 24 tříd (z toho 7 tříd ZŠ Čajkovského)
II. stupeň - 20 tříd
Počet žáků - 1026
I. stupeň – 517 žáků (z toho 126 žáků ZŠ Čajkovského)
II. stupeň - 509 žáků
Školní družina
7 oddělení - ZŠ Heyrovského
4 oddělení - ZŠ Čajkovského
ŠPP – školní pedagogické pracoviště
2 výchovné poradkyně (pro I. a II. stupeň)
3 metodičky prevence sociálně patologických jevů (2 ZŠ Heyrovského, 1 ZŠ Čajkovského)
1 školní psycholožka
2 speciální pedagožky
Specializace
- třídy s rozšířenou výukou jazyků (od 3. ročníku)
- třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy – zaměření na kopanou (od 5. ročníku)
- třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy – zaměření na atletiku (od 6. ročníku)
Velké akce školy
- výuková soustředění
- soustředění sportovních tříd
- zájezdy do anglicky a německy mluvících zemí
- sportovní turnaje (florbal, kopaná,vybíjená,volejbal…)
- karneval
- vánoční show
- akce školní družiny (drakiáda, čertí hrátky, …)
Spolupráce školy
- Regionální fotbalová akademie (RFA) Olomouckého kraje
- SK Sigma Olomouc
- AK Olomouc
- BCM UP Olomouc
- Lingua centrum (mezinárodní jazykové zkoušky)
Aktivity
Rozšířená výuka jazyků a tělesné výchovy
Rozšířená výuka
JAZYKY
V oblasti výuky cizích jazyků vycházíme vstříc trvalému zájmu rodičů a jejich dětem nabízíme výuku angličtiny již od prvního ročníku. Angličtina jako nepovinný předmět je v 1. ročníku vyučován 1 hodinu a ve 2. ročníku 2 hodiny týdně. Během těchto hodin si žáci na cizí jazyk zvykají, pomalu se s ním seznamují prostřednictvím her, poslechových a komunikačních činností.
Povinná výuka angličtiny je pro všechny žáky od 3. ročníku v rozsahu 3 hodiny týdně. I tady však nabízíme rodičům a jejich dětem výraznou alternativu – třídu s rozšířenou výukou cizích jazyků. Tyto třídy mají na naší škole již dlouholetou a velmi úspěšnou tradici, první vznikla ve školním roce 1993 / 94 a její tehdejší žáci jsou dnes již úspěšní absolventi vysokých škol. Od tohoto roku je vždy v každém ročníku – počínaje ročníkem 3. – jedna tzv. jazyková třída. Její žáci mají oproti jiným třídám ve 3. – 5. ročníku 1 hodinu angličtiny navíc, tedy na prvním stupni vždy 4 hodiny, a úměrně svému věku si procvičují své komunikační dovednosti. Druhý cizí jazyk si žáci jazykových tříd volí před nástupem do 6. ročníku. Obvykle si mohou vybrat mezi jazykem německým, španělským. Pro žáky jazykových tříd jsou pořádány jazykové dny a během celého školního roku pracují na větších či menších projektech. Jejich jazykové vzdělávání je velmi kvalitní a zájemci mohou ještě před ukončením svého základního vzdělávání složit mezinárodní zkouškyz němčiny Fit in Deutsch a velmi náročné mezinárodní zkoušky ze série Cambridgeských zkoušek Key English Test (KET), případně PET (Preliminary English Test).
Žáci jazykových tříd mají oproti žákům jiných tříd přednostně možnost:
-
pracovat v mezinárodních projektech Comenius a zúčastnit se výměnných pobytů, v minulosti např:
- 2003 – 06 „Roots and Wings“ – partnerské školy v Dánsku, Finsku a Walesu
- 2006 – 09 „Youth in the Changing World“ – partnerské školy v Maďarsku, Německu a Francii
-
zúčastnit se jazykových soustředění pořádaných podle zájmu rodičů a možnosti vyučujících
-
zúčastnit se zahraničních poznávacích zájezdů pořádaných na základě zájmu a finančních možností rodičů
-
setkat se s angličtinou „na živo“ během červnové pedagogické praxe studentů z University of Durham (Velká Británie) v rámci dlouholetého úspěšného projektu, do kterého jsme zapojeni jako jediná olomoucká základní škola
Nadaným žákům z jiných škol, kteří by se chtěli stát žáky jazykové třídy, především však žákům 5. ročníku,nabízíme možnost tzv. rozdílové zkoušky z angličtiny (ve vyšším ročníku i z dalšího cizího jazyka). Koná se zpravidla na začátku června a po jejím úspěšném složení je žák zařazen do jazykové třídy. Podrobnější informace podá kdykoliv ředitel školy.
Výuku angličtiny se všech třídách zajišťují kvalifikovaní učitelé, kteří při práci se svými žáky používají kvalitní učebnice, nejmodernější slovníky, cizojazyčné časopisy, atraktivní výukové materiály a pomůcky včetně PC a interaktivní tabule. Ve všech třídách se snažíme vést žáky ke komunikaci a používat moderní metody a formy práce.
SPORT
Tělesná výchova představuje nejdůležitější formu pohybového učení a pohybové kultivace žáků. V rámci hodin tělesné výchovy si žáci osvojují pohybové dovednosti a jejich učitelé usilují o optimální rozvoj jejich fyzického vývoje. I v této oblasti se může pochlubit specializovanými sportovními třídami, které již mnoho let tvoří silnou základnu Atletickému klubu AK OLOMOUC, Basketbalového centra Mládeže a v posledních několika letech i fotbalového klubu SK Sigma Olomouc.
Žáci v těchto třídách se postupně specializují na jednotlivé sporty a disciplíny a pod vedením svých učitelů a trenérů se sportu věnují nejen v rámci školní výuky, ale i na odpoledních trénincích, pravidelně se zúčastňují mnoha soustředění, závodů a sportovních soutěží.
Naší snahou je co nejlépe skloubit oblast jejich sportovních zájmů s běžnými školními povinnostmi, respektovat osobnost žáka sportovce a trvalou spoluprácí s výše uvedenými kluby zajistit našim žákům co nejlepší podmínky k jejich přípravě a sportovnímu růstu.
Projekty
Aktivní učitelé - ERASMUS+
Patříme mezi školy, které aktivně využívají možnosti nabízené programem Erasmus+ plně financovaným Evropskou unií. Podpora jazykového vzdělávání našich pedagogů je dlouhodobá a patří mezi naše priority. Program Erasmus+ využíváme dlouhodobě a oceňujeme možnost realizace mobilit jak v oblasti kurzů jazykově metodických pro aprobované učitele cizích jazyků, tak i možnosti zúčastnit se obecných jazykových kurzů, kterých se účastní vyučující nejazykových předmětů, ale třeba i vychovatelky školní družiny nebo asistentky pedagoga. Možnost vycestovat za jazykem do zahraničí, být celý den nucen v cizím jazyce komunikovat, poznat kulturu a historii dané země a v neposlední řadě se setkat z kolegy z jiných zemí, to všechno je neocenitelná zkušenost, které se sebeintenzivnější domácí samostudium nevyrovná.
UMÍME VÍCE III
Ve školním roce 2021/22 je naše škola zapojena do projektu
CZ.02.3.X/0.0/0.0/20_080/0017533 – UMÍME VÍCE III (PROJEKT MŠMT V RÁMCI VÝZVY Č.02_20_080 ŠABLONY III
Tento projekt probíhá ve třech oblastech a především se jedná o pokračování aktivit z předchozího projektu Umíme více II. a I , které probíhaly v předcházejících školních letech 2017 – 2020.
- Školní speciální pedagog – personální podpora – speciální pedagog diagnostikuje speciální vzdělávací potřeby žáků a pomáhá vytvářet a zlepšit podmínky pro úspěšnou integraci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
- Školní psycholog – personální podpora – školní psycholog zkoumá klima ve třídách, chování žáků, vytváří diagnostiku a poskytuje konzultace pro žáky, pedagogy a rodiče ve škole nebo mimo školu
- Školní kariérový poradce – personální podpora – podpora žáků při hledání budoucího zaměření vzdělávání a profesní orientace, a to včetně žáků s potřebou podpůrných opatření a žáků ohrožených předčasným odchodem ze vzdělávání
- Projektové dny ve škole a mimo školu - jedná se o společné vedení projektového dne pedagogem ZŠ a odborníkem z praxe, kdy oba (pedagog s oborníkem z praxe) připraví a vedou projektovou výuku ve vzájemné spolupráci. Role pedagoga a odborníka z praxe se mohou během projektového dne střídat a měnit dle zaměření projektové výuky. Součástí spolupráce je uplatnění principu 3 S (společné plánování, společná výuka, společná reflexe)
Celé Česko čte dětem
Heslo projektu: „Čtěme dětem 20 minut denně. Každý den!“ Projekt vznikl proto, abychom si všichni uvědomili, že pravidelné předčítaní má pro emocionální vývoj dítěte a formování jeho návyku číst si v dospělosti obrovský význam. Pravidelné hlasité předčítání učí dítě jazyku a myšlení, rozvíjí jeho paměť a obrazotvornost, obohacuje ho o vědomosti a vzorce morálního chování, posiluje jeho sebevědomí. Právě proto je společné čtení vítanou formou moudrého kontaktu s dítětem a vynikající výchovnou metodou.
Ovšem nejde jen o čtení. Jde o mnohem více. O emoce. O společné sdílení času. O pohlazení. O pocit dítěte, že rodič právě teď patří jen jemu a že je důležité a milované. Právě kniha může být tím pojítkem, díky kterému se táta a dítě nebo máma a dítě vydají společně do světů, kde nic není nemožné. Celé Česko čte dětem oslovuje rodiče, učitele a jiné dospělé z nejbližšího okolí dítěte. Do kampaně Celé Česko čte dětem se aktivně zapojila již celá řada známých osobností:
Vzhledem k tomu, že škola má po rodině na dítě největší vliv, zapojila se i naše škola do speciálního programu „Klub škol, které čtou“ .
Dovolujeme si oslovit i vás, rodiče. Chcete - li se do kampaně Celé Česko čte dětem zapojit, více najdete na www.celeceskoctedetem.cz.
Projektu Celé Česko čte dětem® byla udělena záštita Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Dětského fondu OSN UNICEF a byl pod osobní záštitou pana Václava Havla.
S Ámosem umíme více - Operační program Jan Amos Komenský
S Ámosem umíme více
Operační program Jan Amos Komenský, CZ.02.02.XX/00/22_002/0002304
- 9. 2022 – 31. 12. 2024
Projekt je zaměřen na personální podporu a osobnostně sociální a profesní rozvoj pracovníků školy – vzdělávání. Cílem projektu je posílit kvalitní a dostupné vzdělávání a služby žákům ve škole prostřednictvím realizace v následujících aktivit projektu:
- Vzdělávání pracovníků ve vzdělávání ZŠ
- Školní speciální pedagog ZŠ
- Školní psycholog ZŠ