Adresa
Hálkova 335/4, 77900 Olomouc
Ředitel
Mgr. Anna Zlámalová
Počet žáků
535
Počet tříd
23
Počet zaměstnanců
71
Zřizovatel
Statutární město Olomouc
Představení školy
Fakultní základní škola Olomouc, příspěvková organizace, Hálkova 4, je zaměřena na rozšířenou výuku cizích jazyků a na práci s mimořádně nadanými dětmi. Cizí jazyk – angličtinu mají žáci od 1. ročníku a od 6. ročníku přibírají francouzštinu nebo němčinu jako druhý cizí jazyk s posílenou hodinovou dotací. Výuka mimořádně nadaných dětí probíhá odděleně i integrovaně; speciální třídy s rozšířenou výukou skupiny předmětů jsou ve 2.–5. ročníku na 1. stupni. Systém speciálních tříd bude postupně utlumen a mimořádně nadaní žáci se budou vzdělávat integrovaně ve spolupráci s tandemovým učitelem.
Fakultní základní škola Olomouc, Hálkova 4 je škola s devíti postupnými ročníky (1. stupeň: 1. – 5. ročník; 2. stupeň: 6. – 9. ročník). Maximální kapacita školy je 570 žáků. Škola je zaměřena na rozšířenou výuku cizích jazyků a na práci s mimořádně nadanými dětmi.
Areál školy tvoří hlavní budova, tělocvična, přístavba, venkovní hřiště a školní dvůr se zahradou. V hlavní budově se nacházejí třídy 1. a 2. stupně, odborné učebny, učebny výpočetní techniky, kabinety a kanceláře vedení školy. V suterénu budovy jsou šatny, cvičná kuchyňka, keramická dílna a žákovská klubovna. Školní jídelna je situována v přístavbě školy, ve které se nachází i dílny a další odborné učebny.
Ve škole působí školní poradenské pracoviště složené z výchovné poradkyně, metodičky prevence, speciální pedagožky, koordinátorky podpory nadání, metodičky pro 1. stupeň a školní psycholožky. Škola má dvě koordinátorky ŠVP, koordinátorku ICT a koordinátorku environmentální výchovy.
Všichni členové pedagogického sboru pravidelně absolvují další odborná vzdělávání a školení. Pedagogové vzájemně spolupracují na školních projektech a akcích, vedou žáky k otevřené komunikaci a společně se žáky a jejich rodiči se snaží vytvářet zdravé a příjemné klima školy. Problémy žáků řeší třídní učitelé i v pravidelných třídnických hodinách.
Třídy naší školy navštěvují také žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, se kterými pracují nejen učitelé, ale i asistenti pedagoga, speciální pedagožky či školní psycholožka. Těmto žákům jsou poskytována podpůrná opatření dle doporučení PPP Olomouckého kraje nebo se učí podle individuálních vzdělávacích plánů. Systematická pozornost je věnována vzdělávání nadaných a mimořádně nadaných žáků.
Ve škole funguje školní družina, která zajišťuje zájmovou činnost pro žáky 1. – 3. ročníků.
Materiální vybavení školy je na velmi dobré úrovni a je průběžně doplňováno. Každá třída je vybavena výpočetní a audiovizuální technikou. Škola disponuje odbornými učebnami cizích jazyků, přírodních věd, hudební výchovy a skvěle vybavenými dílnami pro výuku pracovních činností. Pro výuku informatiky i dalších předmětů jsou určeny dvě počítačové učebny.
Škola má bezbariérový přístup včetně výtahu.
Ze zástupců jednotlivých tříd je ustanoven žákovský parlament, který má možnost podílet se na chodu školy, vznášet připomínky a náměty. Schází se dle potřeby s výchovnou poradkyní.
Zajímavosti
Spolupráce s rodiči a jinými subjekty
- Zástupci zákonných zástupců žáků jednotlivých tříd tvoří Spolek rodičů a přátel školy při FZŠ Hálkova Olomouc. Podílí se na financování různých žákovských aktivit (např. lyžařský výcvik, cizojazyčné časopisy), poskytuje finanční prostředky na činnost zájmových kroužků, vybavení školní klubovny a školního hřiště.
- Zákonní zástupci získávají informace o výsledcích vzdělávání svých dětí prostřednictvím školního informačního systému Edookit (včetně elektronické žákovské knížky), webových stránek školy, na třídních schůzkách, konzultacích či telefonicky.
- Na základě zákona č. 561/2004 Sb. § 167 a § 168 v platném znění je zřízena šestičlenná školská rada, kterou tvoří 2 zvolení členové pedagogického sboru, 2 zástupci zřizovatele a 2 zástupci rodičovské veřejnosti. Školská rada se schází nejméně dvakrát ročně.
- V rámci spolupráce s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci získala škola statut fakultní školy, pomáhá připravovat budoucí pedagogy, spolupracuje na projektech a dalším vzdělávání pedagogických pracovníků.
- Škola je partnerskou školou Gymnázia Olomouc – Hejčín.
- Škola úzce spolupracuje s PPP Olomouckého kraje a se SPC při Speciálních školách v Olomouci – Řepčíně.
- Výběr mimořádně nadaných dětí je prováděn v součinnosti s PPP Olomouckého kraje.
- Škola dlouhodobě spolupracuje se Sluňákovem – Centrem ekologických aktivit města Olomouce, s P-centrem a Sdružením D.
- Žáci 1. stupně pod vedením svých pedagogů připravují vystoupení pro kulturní odbor Magistrátu města Olomouce (např. vítání občánků, gratulace jubilantům apod.).
- Knihovna města Olomouce připravuje pro žáky všech ročníků besedy a soutěže zaměřené k aktuálním tématům a pomáhá škole v oblasti zlepšování čtenářské gramotnosti.
- Pro rodiče a veřejnost škola každoročně pořádá Den otevřených dveří.
Aktivity
Celoroční spolupráce prvních a devátých ročníků
Každý rok se snažíme, aby se naši nejmenší pravidelně setkávali s jejich kamarády z devátých tříd. Spolupracují 1. A s 9. A, 1. B s 9. B a 1. C s 5. C. Deváťáci si připravují zábavný program formou různých stanovišť, na kterých si prvňáčci zasportují, prověří si svoje mozkové závity, pobaví se a získají nové kamarády a svoje patrony. V průběhu roku se navštěvují a tráví spolu čas při různých příležitostech a lépe se poznávají. Je to součást naší prevence šikany.
Halloween
Ve škole tradičně slavíme Halloween. Výstava vyřezávaných dýní spojená s hlasováním o tu nejpovedenější ale také strašidelný rej žáků i učitelů, fotokoutek i halloweensky laděná výuka se každoročně těší veliké oblibě.
Mikuláš
Svátek svatého Mikuláše patří mezi tradiční. Žáci devátých ročníků nebo učitelé v přestrojení připravují kouzelný den pro žáky na prvním stupni.i.
Měsíc čtenářů
Březen jako měsíc čtenářů je vyhlašován od roku 2009. Jde o celostátní událost, jež má podpořit čtení a čtenářství. Po celé republice se po celý měsíc koná řada akcí a není tomu jinak i na naší škole.
Soutěže
Znamenitých výsledků dosahují naši žáci pravidelně v jazykových soutěžích. Ať se jedná o soutěž v předčítání v němčině Bücherwurm nebo soutěže konverzační v jazyce anglickém, německém nebo francouzském.
Žáci jsou úspěšní v matematické olympiádě a Pythagoriádě, recitačních soutěžích, biologické olympiádě, logické soutěži Brloh, přírodovědné soutěži Zlatý list, v branném závodě, přespolním běhu, atletickém čtyřboji, v Poháru rozhlasu. Zapojujeme se také do Odpadové výzvy a ekologické akce 72hodin aneb pomáhám, protože chci.
Vánoční dílničky
K předvánočnímu tvoření tradičně zveme rodiče našich žáků. Atmosféru Vánoc si pravidelně nenechají ujít stovky návštěvníků.
Lyžařský výcvik
Žáci sedmého ročníku každoročně netrpělivě očekávají již tradiční lyžařský výcvik. Jeho cílem kromě výuky lyžování je i stmelování třídního kolektivu.
Den Země
I tato celosvětová událost zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí dostane na naší škole prostor a formou projektových dnů zaměřených na ekologické téma připomíná žákům, aby jim tato problematika nebyla cizí.
Pasování čtenářů
Spolupracujeme s knihovnou Jungmannova a pravidelně se zde koncem června koná slavnostní pasování malých čtenářů, kteří se v průběhu roků naučili číst.
Sportovní utkání žáci versus učitelé
Na našem školním hřišti se již tradičně schází dva rivalové. Tým žáků devátých tříd vždy vyzívá tým pedagogů k porovnání sil ve volejbale, fotbale i basketbale.
Projektový den - Osmičky (1918, 1938, 1968)
V říjnu 2018 jsme uskutečnili celoškolní projektový den zaměřený na 100. výročí vzniku Československa. Žáci druhého stupně se v rámci tohoto dne věnovali také aktivitám, které jim přiblížily další dva významné osmičkové roky v našich dějinách, tedy 1938 1968.
Projektový den – Sametová revoluce
Výročí 30ti let od konce totalitní vlády a od pádu železné opony jsme věnovali dva projektové dny s cílem ukázat, že svoboda je něco, co jsme si museli vybojovat, co bychom měli společně hájit a čeho bychom si měli vážit. Žáci si na vlastní kůži vyzkoušeli nesvobodu, seznámili se s životem před rokem 89 a s událostmi, které vše změnily.
Hálk(n)oviny a Hálkopis
Každoročně vydáváme školní ročenku pod názvem Hálk(n)oviny, kam svými články přispívá veliké množství žáků školy.
V projektovém vyučování v rámci soutěže časopisu Mateřídouška vznikl i třídní časopis Hálkopis
Projekty
Krabice od bot
Dobročinný projekt Krabice od bot je naší každoroční výzvou s cílem potěšit děti, které by jinak neměly hezké Vánoce. Drobné dárečky společně s dopisem balíme do krabic od bot a odevzdáváme na sběrné místo na Dolním náměstí a prostřednictvím organizace Diakonie je věnujeme potřebným.
eTwinning
eTwinning jako platforma pro mezinárodní spolupráci škol na různých projektech našim žákům už mnohokrát obohatila výuku jazyků, přinesla cenné zkušenosti, rozvíjela kreativitu, podpořila přirozenou komunikaci v cizím jazyce a obohatila žáky v poznávání jiných kultur.
Kariérové poradenství
Projekt v rámci IKAP II s názvem Aktivita KA 6 – Krajské centrum kariérového poradenství probíhá již několikátým rokem. Hlavní náplní projektu je individuální nebo skupinové poradenství pro žáky 8. a 9. ročníků v rámci výběru vhodné SŠ a podpora žáků nadaných. Vše je založeno na vzájemné úzké spolupráci kariérových poradců se středními odbornými školami, které nabízí žákům studijní nebo učební obory. V rámci projektu budou probíhat také návštěvy budoucích regionálních zaměstnavatelů.
Spolupráce se Sdružením D a P-centrem
Se Sdružením D a P-centrem spolupracuje naše škola již mnoho let a naši žáci absolvovali řadu zajímavých programů. Dramacentrum prostřednictvím svých vynikajících lektorů a do detailu připravených příběhů dokáže zaujmout děti různých věkových kategorií a splnit pomocí her a dramatizace své předem promyšlené cíle. Programy P-centra jsou prověřené a naši žáci je velmi rádi navštěvují.
Děti se v průběhu programů učí zvládat emoce, rozvíjet svou sociální inteligenci, zdokonalují své vyjadřovací schopnosti, uplatňují kreativitu, spolupracují při plnění úkolů vzniklých na základě děje pohádky nebo příběhu. Učí se předcházení nevhodnému chování a nápravě, pokud k takovému chování dojde. Programy se také dotýkají rozvoje čtenářské gramotnosti, kritického myšlení, prevence šikany a kyberšikany, podpory inkluzivního přístupu, řeší aktuální problémy dětí a kolektivů školních tříd.
Knihobudka
Projektem Knihobudka jsme chtěli prodloužit život starým knihám a podpořit u dětí čtenářství. Dětmi vlastnoručně zrenovovaná stará skříňka dostala svoje místo u vchodu do školy a naplněná knihami podporuje dobrou věc.
Edison
V rámci projektu Edison spolupracujeme s mezinárodní studentskou organizací AIESEC. Cílem je podpořit prolomení prohlubující se mezikulturní bariéry mladých lidí a seznámit žáky s multikulturním prostředím. Zahraniční studenty ubytujeme v rodinách žáků a zapojíme je do výuky jazyků napříč celou školou.
Příběhy bezpráví
Žáci 2. stupně naší školy se pravidelně účastní festivalu Jeden svět, kdy jsou formou projekce dokumentárních filmů otevírána především témata lidských práv, ale také nejrůznější sociální nebo environmentální témata. V roce 2019 měli naši žáci možnost diskutovat s pamětníkem Janem Lukášem, který otevřeně odpovídal na otázky žáků o životě kněze v době před rokem 1989.
Lesní pedagogika
Tradiční nabídka Lesů ČR školám, která přibližuje dětským návštěvníkům lesa lesní ekosystém, trvale udržitelné lesní hospodářství, smysl hospodaření v lesích a užitky, které les člověku přináší. Jejím základním principem je vnímání přírody všemi smysly. Této nabídky pravidelně využíváme a snažíme se téma lesa implementovat do výuky a navázat na ně projekty. Vznikly tak skupinové Lapbooky a spoustu zajímavých a poučných her a aktivit, které děti přímo v lese realizovali s mladšími spolužáky.
Pošli to dál!
V rámci Dne lidských práv, který se slaví 10. prosince podporujeme konání dobrých skutků a všichni se o to vzájemně dělíme. Dobré skutky bývají umístěny na nástěnkách po škole a stávají se tak inspirací pro ostatní.
Záložka spojuje
Záložka do knihy spojuje každoročně školy. V tomto projektu navazujeme kontakt s českými a slovenskými základními školami a osmiletými gymnázii a podporujeme čtenářství prostřednictvím výměny záložek do knih.
2021
Co říkají rodiče
Milá paní ředitelko,
moc děkujeme Vám, týmu vedení a celé Hálkově škole! Díky Vaší flexibilitě, otevřenosti, ochotě a nasazení měly děti šanci zvládnout ten podivný rok "bez ztráty kytičky". Máte v týmu výtečné učitele, ale to asi víte.
Vážená paní ředitelko,
cítím povinnost, jako matka syna, "smutného deváťáka", který opouští vaši školu, touto cestou poděkovat celé Vaší škole za zvládnutí letošního roku. Když jsem někdy za zavřenými dveřmi dětského pokoje slyšela on-line výuku nebo byla svědkem toho, jak Vaši učitelé téměř v každou denní hodinu včetně víkendů odpovídali nebo posílali zpět pečlivě opravená zadání, včetně slovního hodnocení, neubránila jsem se pocitu obdivu a také velkého vděku. Pro nás všechny ještě nedávno nepředstavitelnou distanční výuku, navíc po tak dlouhou dobu, zvládla Vaše škola, z mého pohledu, opravdu výborně!
Za to všechno velmi děkuji a práce Vašich učitelů si velice vážím.
Vážená paní ředitelko,
dovolte mi vám alespoň touto cestou poděkovat za distanční vzdělávání. Velmi si vážím přístupu, který jste zvolili. Také pracuji ve školství (učím na gymnáziu) a sama dobře vím, jak je tato výuka náročná. O to víc dokážu ocenit, že jste ji skvěle zvládli u tak malých dětí. Mám u vás obě dvě děti - v 1. A a 3. A. Oba dva díky paním učitelkám vše zvládli naprosto s přehledem a skvěle. Vím, že překážek byla celá řada, ale paní učitelky se s tím popraly na jedničku a za to jim patří velký dík. Doufám, že už nás nic podobného nepotká, ale i kdyby, nemám strach, že by to děti s vaší pomocí nezvládly.
Ještě jednou moc děkuji.
Dobrý den paní ředitelko,
chtěla jsem Vám za sebe a za dceru poděkovat, za velmi dobře zvládnutou distanční výuku, která mi pomohla udržet dítě aktivní a v určeném pracovním režimu. Musím konstatovat, že oproti druhé škole (kam chodí druhá dcera), měla distanční výuka řád a pravidelnost, což bylo velmi přehledné.
Výuku naší paní učitelky třídní i paní učitelky v angličtině musím velmi ocenit, protože dokázaly děti velmi motivovat, povzbuzovat, ale i usměrňovat. Když jsem měla možnost si výuku poslechnout, byl to pro mě relax. Jejich přístup byl obdivuhodný. Děkuji a přeji klidný návrat do školy.
Vážená paní ředitelko,
chtěla bych poděkovat všem učitelům za to, jak skvělé zvládli toto nelehké pololetí. Obdivuji, jak velice rychle byli schopni připravit pro žáky učivo, a to v nápadité formě videí, kvízů, testů apod. Taky velice oceňuji zpětnou vazbu (někteří učitelé u těch počítačů snad i spali!), která pro žáky byla důležitá.
Prosím, vyřiďte jim mé veliké díky.